Jak wybrać odpowiednie buty do biegania dla swoich stópW dawnych czasach ludzie biegali boso lub w minimalistycznym obuwiu. Obecnie do wyboru jest mnóstwo amortyzowanych, wygodnych, a nawet sterowanych ruchem butów do biegania. Wybór odpowiedniego buta nie zawsze jest łatwy, ale znajomość kilku podstawowych informacji pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję. Jeśli jesteś początkującym biegaczem, który nie odszedł zbyt daleko od neutralnych trenerów wyczynowych, ten artykuł jest dla Ciebie. Buty do biegania zapewniają większe wsparcie niż buty do biegania na co dzień i mają funkcje dostosowane do różnych potrzeb. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, które buty do biegania najlepiej pasują do Twojego unikalnego śladu - gra słów przeznaczona!

Neutralne buty do biegania

Wybór odpowiednich butów do biegania na stopy to trudne zadanie. Musisz wziąć pod uwagę typ stopy, wzrost, wagę i styl biegania.

Istnieją trzy rodzaje butów do biegania: neutralne, stabilizujące i kontrolujące ruch. Buty do biegania neutralnego są najlepsze dla osób z niskim podbiciem stopy lub płaskostopiem. Buty stabilizujące są najlepsze dla osób, które mają nadpronację lub mają wysokie podbicia. Kontrola ruchu jest najlepsza dla osób z poważną nadpronacją oraz osób z zapaleniem powięzi podeszwowej lub innymi problemami ze stopami.

Jeśli masz wysokie łuki, nadpronację lub doświadczyłeś urazu stopy, być może zalecono Ci wypróbowanie butów kontrolujących ruch. Te buty mają wbudowane cechy stabilizujące, takie jak wyższy obcas, sztywny trzon i podeszwa typu rocker, które zapewniają wsparcie dla całej dolnej części nogi. Pomaga to zapobiegać nadpronacji (nadmiernemu przetaczaniu się stopy do wewnątrz) i związanym z tym urazom. Jeśli chcesz regularnie biegać bez kontuzji, buty motion-control mogą być dobrym wyborem. Jeśli masz bardzo wysokie łuki, którym brakuje elastyczności i siły, możesz uznać, że buty motion-controlled są zbyt restrykcyjne. W takim przypadku możesz potrzebować innego typu butów. Buty z kontrolą ruchu są najlepsze dla biegaczy z normalnymi lub wysokimi łukami.

Jeśli masz normalne łuki i normalny krok i szukasz wygodnego buta, neutralne buty do biegania mogą być najlepszym rozwiązaniem. Neutralne buty mają niski do umiarkowanego spadku pięty do palców, stosunkowo szeroki przód stopy i równomierną amortyzację w całej podeszwie. To sprawia, że są one dobrym wyborem dla różnych biegaczy, zwłaszcza tych, którzy nie są pewni, jakiego rodzaju wsparcia potrzebują. Jeśli masz niskie łuki i/lub nadpronację, możesz chcieć spróbować neutralnego buta. Jeśli masz wysokie łuki, możesz chcieć bardziej strukturalnego, amortyzowanego buta.

Buty do biegania z amortyzacją

Jeśli masz tendencję do biegania na bardziej miękkich powierzchniach lub masz wysoki lub średni łuk, możesz chcieć amortyzowanego buta do biegania. Buty z amortyzacją mają grube, gąbczaste podeszwy, są ciężkie na pięcie i mają szerszy przód stopy niż neutralny but do biegania. Zapewniają one nieco więcej wsparcia niż buty minimalne, ale nie tak dużo jak buty z kontrolą ruchu. Jeśli jesteś nowy w bieganiu, możesz chcieć spróbować butów z amortyzacją.

Buty z amortyzacją nie są najlepsze dla biegaczy z niskim łukiem, ciężkich nadpronatorów lub biegaczy, którzy lubią biegać na twardszych powierzchniach. Jeśli chcesz wsparcia, ale wolisz lżejszy but, lepszym wyborem może być but stabilizujący.

Buty stabilizujące

Jeśli masz wysoki łuk i pronację dość mocno, możesz potrzebować buta stabilizującego. Buty stabilizujące są zbudowane tak, aby ograniczyć nadpronację poprzez posiadanie wyższej pięty i sztywniejszej podeszwy niż inne rodzaje butów. Jeśli masz nadpronację, powinieneś uważać, aby znaleźć but stabilizujący, który nie ma zbyt dużego wsparcia. Nie chcesz ograniczać swojego naturalnego ruchu podczas biegu. But, który oferuje odpowiednią ilość wsparcia, pomoże zapobiec kontuzjom i pozwoli Ci biegać dłużej, zdrowiej i bardziej komfortowo. Jeśli masz normalne łuki i/lub nadpronację, but stabilizujący może być dla Ciebie zbyt dużym wsparciem. Jeśli tak, możesz spróbować buta neutralnego.

Znajdź właściwe dopasowanie

Jedną z najważniejszych rzeczy do rozważenia podczas przymierzania butów do biegania jest dopasowanie. Chcesz, aby twoje palce ledwo dotykały końca buta. Jeśli Twoje palce są zakleszczone przeciwko przedniej części buta, lub Twoje pięty są w pobliżu palców, but jest zbyt mały. Jeśli w bucie jest dodatkowa przestrzeń, to jest on za duży. Jeśli chodzi o buty do biegania, dopasowanie jest szczególnie ważne. Buty do biegania dopasowują się do Twoich stóp inaczej niż buty codzienne. Buty do biegania są zbudowane tak, aby chronić i wspierać Twoje stopy podczas biegu, więc są zaprojektowane tak, aby były nieco ciaśniejsze niż buty codzienne.

Aby biegać komfortowo i bez kontuzji, musisz wybrać odpowiednie buty do biegania dla swoich stóp. Wybór niewłaściwych butów negatywnie wpłynie na Twoją formę biegową, doprowadzi do kontuzji i utrudni Ci osiąganie wyników. Jeśli jesteś początkującym biegaczem, przy wyborze butów do biegania skonsultuj się z trenerem lub doświadczonym sprzedawcą. W ten sposób możesz znaleźć odpowiednie buty dla swoich potrzeb i upewnić się, że nie popełnisz żadnych błędów podczas wybierania nowych butów. Postępuj zgodnie z ich radami, a prawdopodobnie odniesiesz wielki sukces jako biegacz!