Najlepsze ubrania do biegania, które pomogą Ci utrzymać ciepło w zimieChłód w powietrzu i krótkie godziny światła dziennego w zimie oznaczają, że prawdopodobnie nie uderzysz ponownie na szlaki aż do wiosny. Dlatego teraz jest idealny czas, aby zacząć przygotowywać swój sprzęt do biegania, kiedy znów przyjdzie czas na start. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby zachować komfort i ciepło w domu lub na zewnątrz podczas tego chłodnego i skróconego sezonu. Wiele osób unika biegania w zimie, wychodząc z założenia, że na zewnątrz jest po prostu za zimno. Ale z kilkoma małymi zmianami, możesz kontynuować trening, nawet jeśli śnieg leży na ziemi. Dzięki tym wskazówkom możesz utrzymać swoją rutynę bez względu na to, co Matka Natura rzuca na Ciebie między listopadem a marcem....

Dodatkowa warstwa jest kluczem

Najważniejszą pozycją w zimowej garderobie każdego biegacza jest dobra para termicznych legginsów lub rajstop. Utrzymają one Twoje nogi w cieple, dzięki czemu nie będzie Ci zimno podczas startu. Kolejną świetną opcją jest termiczny top, a także ciepłe rękawiczki do biegania, czapka i szalik. Podczas gdy wełna jest często zalecana do biegania w zimnej pogodzie, tkaniny syntetyczne szybciej wyschną po zamoczeniu. Jeśli biegasz na zewnątrz, musisz upewnić się, że Twój sprzęt śniegowy jest wodoodporny, aby zapewnić Ci suchość i ciepło. Na przykład buty śnieżne są niezbędne do biegania w śniegu, ponieważ na zwykłych butach do biegania może być bardzo ślisko. Warto również rozważyć zakup kasku narciarskiego lub snowboardowego. Dodatkowa ochrona przyda się, gdy upadniesz podczas biegania w śniegu.

Szukaj lekkich materiałów

Jeśli zdecydujesz się kupić nową odzież na zimną pogodę, szukaj tkanin wykonanych z lekkich materiałów. Te pomogą Ci zachować ciepło i suchość w zimowej aurze. Wybierz tkaniny, które są zarówno ciepłe, jak i wodoodporne, takie jak polar, poliester i inne materiały syntetyczne. Unikaj tkanin bardzo grubych lub ciężkich, ponieważ zatrzymują one zbyt dużo wilgoci i mogą Cię obciążyć, gdy przyjdzie czas na bieganie. Grubsze tkaniny świetnie nadają się do noszenia na zewnątrz, ale mogą nie być najlepszym wyborem dla odzieży do ćwiczeń. Dłużej schną i mają tendencję do zatrzymywania zapachów w większym stopniu niż lżejsze tkaniny. Jeśli ćwiczysz w domu w zimie, możesz używać grubszych tkanin bez obaw o przegrzanie.

Spróbuj lampki na głowę lub podświetlanych słuchawek

Jeśli lubisz biegać w pomieszczeniach zamkniętych, na bieżni, może się okazać, że w ciemności twoje stopy są nieco zdradliwe. Jednym z rozwiązań jest noszenie lampki na głowę, która pozwoli Ci zobaczyć, gdzie idziesz, nie rozpraszając Ciebie ani nikogo wokół. Wiele lampek czołowych ma możliwość regulacji, dzięki czemu można je wygodnie założyć na głowę podczas biegu. Jeśli nie chcesz nosić lampki podczas biegu, możesz również użyć jej do oświetlania drogi podczas chodzenia tam i z powrotem po bieżni. Jeśli wolisz mieć wolne ręce podczas biegu, poszukaj modelu bezprzewodowych słuchawek dousznych, które zawierają lampkę. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić o trzymanie lampki podczas biegu.

Jeśli nie chcesz biegać na zewnątrz w zimie, rozważ ustawienie bieżni w swoim domu. W ten sposób można nadal uzyskać swoje ćwiczenia w bez czynienia z zimnej pogody. Istnieją również kryte bieżnie, które możesz wykorzystać do treningu interwałowego. Mogą one być pomocne dla biegaczy, którzy muszą radzić sobie z ekstremalną zimową pogodą. Jeśli to możliwe, spróbuj znaleźć krytą bieżnię, która ma system ogrzewania, aby chronić Cię przed trudnymi warunkami zimowymi. Jeśli trenujesz na siłowni, możesz korzystać z rowerów stacjonarnych lub maszyn eliptycznych, aby zachować ciepło. Możesz również wykonywać trening siłowy w pomieszczeniach zamkniętych z taśmą oporową.

Nie zapomnij o kremie przeciwsłonecznym

Tak, zimą też powinieneś nosić krem z filtrem przeciwsłonecznym. Badania wykazały, że promienie UV mogą podróżować aż do 12-15 stóp pod pochmurnym niebem, co jest o wiele dalej niż jesteśmy przyzwyczajeni, gdy na zewnątrz jest słonecznie. Pamiętaj o stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych zimą, nawet jeśli jest pochmurno, ponieważ promienie UV nadal mogą uszkadzać Twoją skórę i prowadzić do raka skóry. Warto również rozważyć noszenie kapelusza, aby chronić głowę przed słońcem. Kapelusz z szerokim rondem, wykonany z grubej tkaniny, może pomóc zablokować promieniom UV dostęp do twarzy, uszu i szyi. Możesz również użyć szalika, aby osłonić twarz przed słońcem w zimny, pochmurny dzień. Wybieraj tkaniny, które blokują zarówno promienie UV, jak i podczerwień.

Istnieje wiele innych akcesoriów, których możesz użyć, aby zachować ciepło w zimie. Rozważ ogrzewacz do rąk, który możesz umieścić w kieszeni podczas biegu. Zapewniają one dodatkowe ciepło i pomogą Ci utrzymać ciepłe ręce podczas biegu. Mała butelka z wodą lub termos to również świetny sposób na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia podczas biegu. Możesz również kupić specjalną odzież i buty rozgrzewające, które są zaprojektowane tak, aby utrzymać ciepło podczas ćwiczeń w pomieszczeniach. Wybierając akcesoria do biegania w niskich temperaturach, szukaj materiałów, które są lekkie i nie zatrzymują wilgoci. Chcesz zachować ciepło, nie będąc przy tym zbyt gorącym lub spoconym.