Porady, które pomogą Ci biegać zimąNawet jeśli nie możesz znieść zimna, istnieje wiele dobrych powodów, aby kontynuować bieganie w zimie. Bieganie na zewnątrz w chłodniejsze dni przynosi wiele korzyści dla Twojego ciała i umysłu. Po pierwsze, o wiele łatwiej jest wstać z łóżka o nieziemskich godzinach, gdy na zewnątrz jest mróz, a nie parno i wilgotno. Po drugie, kiedy rtęć spada, nie musisz się martwić, że się przegrzejesz lub że będziesz nosić lżejsze ubrania; możesz po prostu założyć warstwy! Wreszcie, nie ma ryzyka, że złapie Cię deszcz - co jest bonusem dla tych, którzy zmagają się z przestrzeganiem własnych rad, aby zawsze nosić parasol! Te wskazówki pomogą Ci przejść przez następną rundę zimowych biegów...

Idź spać wcześnie poprzedniej nocy

Pierwszą zasadą biegania w zimie jest rozpoczęcie dnia od rozgrzewki. Zanim wyjdziesz z domu, upewnij się, że Twoje mięśnie są w ruchu, a krew krąży. Pomoże to zapobiec ewentualnym naciągnięciom mięśni lub skurczom spowodowanym zimną pogodą. Sprawi to również, że reszta biegu będzie bardziej komfortowa. Jeśli biegasz wcześnie rano, upewnij się, że kładziesz się do łóżka wystarczająco wcześnie, abyś mógł dobrze wypocząć przed biegiem. Zimna pogoda sprawia, że Twoje ciało pracuje ciężej, aby utrzymać ciepło, więc musisz upewnić się, że masz wystarczająco dużo energii, aby przejść przez swój bieg. Jeśli zamierzasz biegać z samego rana, wypij ciepły napój przed pójściem do łóżka.

Noś warstwy

Aby zapewnić sobie komfortowy bieg, możesz rozważyć założenie warstw. Dobrym pomysłem jest posiadanie warstwy podstawowej z wełny lub tkaniny syntetycznej, która utrzymuje ciepło nawet wtedy, gdy jest mokra. Warstwy środkowe mogą być wykonane z wełny, polaru lub materiałów syntetycznych. Na warstwę zewnętrzną preferowana jest wiatroszczelna, wodoodporna kurtka, ponieważ zwykłe zimowe kurtki nie są wystarczająco oddychające do biegania. Noś warstwy, które pozwolą Ci kontrolować ciepło. Jeśli zaczniesz się pocić, możesz poluzować kilka warstw, a jeśli zaczniesz marznąć, możesz założyć dodatkową warstwę. Aby uzyskać więcej informacji na temat warstwowania do biegania zimą przeczytaj ten artykuł od Velorooms.

Ubierz się w suchy sprzęt

Większość biegaczy zimowych powie Ci, że warstwowanie jest najlepszym sposobem na ochronę przed zimnem. Po pierwsze, zacznij od pary suchych spodni lub rajstop. Najlepsze są materiały syntetyczne lub wełniane, ponieważ nie wchłaniają wody i utrzymują ciepło nawet po zamoczeniu. Załóż parę koszulek z długimi rękawami wykonanych z tkanin syntetycznych (najlepszy jest poliester).

Jeśli okaże się, że jedna warstwa nie wystarcza do utrzymania ciepła, spróbuj dodać wełniany sweter z długim rękawem. Wełna może wchłonąć do 30% swojej wagi w wodzie, ale zachowuje swoje zdolności izolacyjne nawet gdy jest mokra. Na ręce i głowę należy założyć parę wodoodpornych rękawic z podszewką z polaru lub wełny oraz czapkę z podszewką z polaru lub wełny. Upewnij się, że te elementy można łatwo zdjąć i założyć z powrotem, ponieważ będziesz chciał je zdjąć podczas biegu.

Trzymaj w kieszeni szalik i ręcznik do rąk

Szalik i ręcznik do rąk mogą zdziałać cuda, gdy jesteś na zewnątrz biegając w śniegu. Jeśli niefortunnie natkniesz się na szczególnie oblodzoną łatę, szalik można owinąć wokół rąk, aby zapewnić trochę dodatkowej wyściółki, utrzymując je ciepłe i suche. Szalik może być również użyty do wytarcia nadmiaru potu z twarzy, dzięki czemu Twoje okulary nie będą zaparowane. Ręcznik może posłużyć do wytarcia śniegu, który nagromadził się na butach. Zapobiegnie to ślizganiu się butów z powodu dodatkowego ciężaru, a także pomoże utrzymać stopy w cieple, ponieważ śnieg może działać jako rodzaj bariery izolacyjnej między stopą a podłożem.

Jeśli masz szczęście, aby mieć trenera, poruszyć pomysł biegania w zimie z nimi. Będą mogli pomóc Ci znaleźć sposoby na utrzymanie ciepła, a także udzielić Ci rad, jak uniknąć kontuzji i chorób podczas zimowych miesięcy. Jeśli nie masz trenera, porozmawiaj z kolegami biegaczami i sprawdź, czy któryś z nich chce zorganizować zimowe biegi. Jest to również dobry moment na ocenę swojego planu treningowego. Jeśli Twój zwykły plan zakłada dużo dłuższych biegów, możesz zastąpić je krótszymi, szybszymi. Jeśli zwykle biegasz z niską intensywnością, możesz nieco zwiększyć wysiłek.

Podczas biegania w zimie ważne jest, aby zachować bezpieczeństwo i uniknąć poślizgnięcia, upadku i odmrożeń. Upewnij się, że Twoje buty mają dobrą przyczepność na oblodzonych fragmentach, i korzystaj z wszelkich pobliskich poręczy lub ścieżek. Jeśli mieszkasz w bardzo zimnym miejscu, rozważ założenie getrów, które ochronią Twoje nogi przed śniegiem. Zainwestuj w świetną parę zimowych rajstop do biegania, które pomogą utrzymać Twoje nogi w cieple i ochronią przed zimnem. Podczas biegania w ciemności, upewnij się, że masz jakiś sposób na oświetlenie swojej ścieżki. Warto również unikać biegania w miejscach, w których możesz utknąć na śniegu lub lodzie, np. w pobliżu rzeki.

Nawet jeśli temperatury mogą się obniżyć, nie pozwól, aby to powstrzymało Cię przed bieganiem na zewnątrz. Po prostu upewnij się, że jesteś przygotowany na zimną pogodę z odpowiednim sprzętem do biegania i będziesz mógł cieszyć się swoimi biegami przez cały rok. Pamiętaj, że zimowe bieganie ma swój własny, unikalny zestaw korzyści. Należą do nich: bieganie mniej ludzi na ulicach, mniejsza szansa na złapanie w burzy, koniec z poceniem się, otrzymanie dodatkowej dawki witaminy D ze słońca i satysfakcja z tego, że wiesz, że możesz poradzić sobie z zimną pogodą. Pamiętaj, że zimowe bieganie ma swój własny, unikalny zestaw korzyści. Obejmują one bieganie mniej ludzi na ulicach, mniejsza szansa na złapanie w burzę, nie więcej pocenie się, uzyskanie dodatkowej dawki witaminy D ze słońca, a satysfakcja wiedząc, że można poradzić sobie z zimną pogodą.