Jak wybrać idealne buty do bieganiaDzisiejszy rynek jest zalany nowymi, innowacyjnymi butami do biegania, które twierdzą, że są lepsze niż ostatnie. To może być mylące, próbując zdecydować, które z nich są odpowiednie dla Ciebie. W związku z tym, że nie jest to już tak duża liczba, jak w przypadku innych butów, nie ma co liczyć na to, że będą one najlepsze dla Twoich stóp. Bieganie to energiczne ćwiczenie i wiąże się z dużą ilością uderzeń o podłoże. To może odbić się na Twoim ciele, dlatego ważne jest, aby znaleźć buty, które oferują zarówno wsparcie, jak i komfort. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz, czy szukasz czegoś nowego, oto kilka wskazówek dotyczących wyboru idealnych butów do biegania dla Twoich potrzeb.

Decyduj, czego szukasz

Po pierwsze, zastanów się nad swoim stylem biegania. Czy masz określone tempo, w którym lubisz biegać? Czy wolisz dłuższe biegi czy krótsze? Po jakich nawierzchniach biegasz najczęściej? Znajomość tych informacji pomoże Ci określić typ buta, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Twoje potrzeby w zakresie obuwia zależą od Twojego stylu biegania. Jeśli jesteś biegaczem z przodostopiem, prawdopodobnie będziesz potrzebował buta o mniejszej strukturze. Jeśli jesteś heel-striker, będziesz potrzebował nieco więcej wsparcia. Ktoś, kto biega po wszystkich terenach, będzie potrzebował bardziej elastycznego buta. Twój styl biegania określa również typ stopy. Istnieją dwa rodzaje pronacji stopy, które zdarzają się podczas biegania i określają, jaki typ stopy masz. Jeśli masz normalny typ stopy, prawdopodobnie będziesz potrzebował neutralnego buta. Jeśli masz nadpronację, będziesz potrzebował więcej wsparcia, więc stabilizacja lub but motion-control jest dla Ciebie dobry.

Wypróbuj zanim kupisz

Być może znalazłeś idealny but online, ale zanim go kupisz, powinieneś go najpierw przymierzyć. Nawet jeśli masz dobre pojęcie o swoim typie stopy, nigdy nie wiesz, jak but będzie pasował, dopóki go nie przymierzysz. Jedynym sposobem na sprawdzenie, czy dany but Ci się podoba, jest przymierzenie go z typem skarpetek, które zwykle nosisz. Jeśli kupujesz w sieci, upewnij się, że możesz je zwrócić, na wypadek gdyby okazało się, że nie podoba Ci się ich dopasowanie. Możesz również przymierzyć różne rodzaje butów do biegania w sklepach, aby zobaczyć, który z nich czuje się najlepiej. Jest to jedyny sposób, aby naprawdę wiedzieć, czego potrzebujesz. Powinieneś nosić buty do biegania przez co najmniej kilka tygodni, zanim zdecydujesz, czy są one dla Ciebie odpowiednie. W ten sposób będziesz wiedział, czego szukać, gdy będziesz gotowy do zakupu nowych.

Sprawdź wnętrze buta

Wnętrze buta to miejsce, z którego pochodzi wsparcie. Najlepiej szukać grubszego materiału wewnątrz buta. To zamortyzuje uderzenia podczas biegu i pomoże zapobiec ewentualnym kontuzjom. Grubszy materiał wewnątrz buta oznacza również większe wsparcie. Jest to pomocne dla biegaczy, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia w butach, zwłaszcza jeśli mają problemy ze stopami lub nogami. Możesz również sprawdzić ilość amortyzacji wewnątrz buta. To może się różnić w zależności od typu buta, więc wybierz taki, który ma odpowiednią ilość amortyzacji dla Twoich potrzeb.

Dopasowanie jest najważniejszym czynnikiem

Wybór odpowiedniego typu buta jest ważny, ale dopasowanie jest tym, co pomoże Ci uzyskać jak najwięcej z butów. Kiedy zakładasz parę butów, powinieneś być w stanie poruszać palcami, ale nie powinny one być w stanie poruszać się zbyt mocno. Pięta powinna być bezpieczna z tyłu, ale but nie powinien być zbyt ciasny. Jeśli jakakolwiek część buta jest zbyt ciasna, może to spowodować dyskomfort i ewentualnie kontuzję. Może się to zdarzyć zwłaszcza w przypadku palców, które mogą zostać zgniecione, jeśli buty są zbyt ciasne. Jeśli masz odpowiedni rozmiar, Twoje buty powinny pozwolić Twoim stopom na rozszerzenie się podczas biegu. Po przebiegnięciu kilku kilometrów stopy zazwyczaj puchną, więc i buty powinny móc się rozszerzyć.

Upewnij się, że masz odpowiedni typ buta

Po określeniu swojego typu stopy, możesz przyjrzeć się różnym typom dostępnych butów, aby zobaczyć, który z nich będzie dla Ciebie najlepszy.

- Neutralne buty do biegania : Neutralne buty do biegania są świetne dla osób z normalną pronacją. Oferują one trochę stabilności, ale nie są zbyt strukturalne. Jest to ważne dla każdego, kto ma problemy z nogami, kostkami lub kolanami. Biegacze, którzy nie mają żadnych problemów z nogami, mogą również używać butów neutralnych, zwłaszcza jeśli biegają po różnych terenach. Są one dobrym butem uniwersalnym.

- Buty stabilizujące : Buty stabilizujące są najlepsze dla osób, które mają nadpronację w stopie. Mają więcej wsparcia wokół kostek i zazwyczaj mają grubsze podeszwy. Jest to świetne rozwiązanie dla biegaczy, którzy biegają po twardych nawierzchniach lub mają problemy z kolanami. Są one również świetne dla biegaczy, którzy ważą dużo, ponieważ buty stabilności zwykle mają trochę dodatkowej amortyzacji.

- Buty do biegania z kontrolą ruchu : Buty z kontrolą ruchu to najbardziej ustrukturyzowany typ butów. Zwykle mają bardzo grubą podeszwę, więc są świetne dla biegaczy, którzy są ciężcy, mają problemy z kolanami lub są na bardzo ścisłym harmonogramie biegania. Są one przeznaczone raczej dla poważnych biegaczy, którzy potrzebują dużo wsparcia i nie mają czasu na rozchodzenie butów.

Najpierw w nich biegaj

Po znalezieniu idealnej pary butów do biegania, jesteś gotowy, aby dokonać zakupu. Zanim to zrobisz, upewnij się, że najpierw w nich pobiegasz. Każdy but będzie czuł się inaczej, gdy będziesz w nim biegać, więc ważne jest, aby upewnić się, że czują się dobrze, zanim je kupisz. Nie chcesz skończyć z niewłaściwymi butami, a następnie musisz wrócić i wymienić je. Biegnij w butach na różnych powierzchniach, aby zobaczyć, jak się czują. Chcesz mieć pewność, że są one odpowiednio dopasowane i nie są zbyt sztywne lub zbyt luźne. Po bieganiu w nich przez jakiś czas będziesz wiedział, czy są dla Ciebie odpowiednie. Jeśli nie czujesz się dobrze, wypróbuj inną parę, aż znajdziesz taką, która będzie dla Ciebie odpowiednia.

Wybór idealnych butów do biegania może być trudny, ale ważne jest, aby zrobić to dobrze. Różne rodzaje butów oferują różne korzyści, więc ważne jest, aby wiedzieć, czego potrzebujesz. Zacznij od wyboru odpowiedniego typu buta i typu stopy. To pomoże Ci określić, jaki typ buta potrzebujesz. Następnie przymierz kilka różnych butów, aby upewnić się, że są one dobrze dopasowane. Po tym, będziesz gotowy do biegania w swoich nowych butach.