Jak się ubrać na zimowe bieganie: Przewodnik, który zapewni Ci ciepło i wygodęCzy wiesz, że bieganie również może się znudzić? Nawet biegacze mogą doświadczyć "zmęczenia kondycją" i stracić entuzjazm do aktywności. Jeśli mieszkasz w zimnym klimacie, okres zimowy stanowi dodatkowe wyzwanie, jeśli chodzi o utrzymanie swojej rutyny biegowej. Masz tendencję do biegania mniej, ponieważ jest to tak wyczerpujące (i spocone) na zewnątrz; lub, alternatywnie, biegasz więcej w pomieszczeniach na bieżniach i innych maszynach... ponieważ jest to tak wyczerpujące na zewnątrz. Ten artykuł wyjaśnia, jak i dlaczego pogoda tak bardzo wpływa na Twoją rutynę biegową. Znajdziesz tu wskazówki, jak się ubrać do biegania zimą, a także istotne porady dotyczące tego, jakiego sprzętu potrzebujesz i jakie akcesoria są nie tylko miłe, ale wręcz niezbędne, jeśli chcesz pozostać aktywnym w chłodniejszych miesiącach.

Dlaczego bieganie jest tak wyczerpujące podczas zimnej pogody?

Kiedy biegasz w zimnej pogodzie, musisz utrzymać temperaturę swojego ciała. Twoje stopy muszą być również chronione przed zimnem i ostrymi przedmiotami, takimi jak lód czy odłamki szkła na ziemi. Kiedy ćwiczysz w zimnie, temperatura Twojego ciała wzrasta. W rezultacie wytwarzasz więcej ciepła niż podczas ćwiczeń w innych porach roku. Może to sprawić, że poczujesz się bardzo gorąco i spocisz się. Kiedy przestaniesz biegać i ochłoniesz, możesz czuć się chłodno w swoich wilgotnych ubraniach.

Przy takich warunkach pogodowych i aktywności możesz się bardzo zmęczyć, a nawet poczuć wyczerpanie, szybciej niż zwykle. Poruszanie mięśniami, gdy są zimne, wymaga więcej energii. Dzieje się tak dlatego, że mięśnie pracują ciężej, aby wytworzyć ciepło. Przed ćwiczeniami należy się odpowiednio rozgrzać. Pomoże to Twoim mięśniom pracować wydajnie i zapobiegnie kontuzjom.

Akcesoria, które ułatwią Ci życie

Istnieje kilka prostych i niedrogich akcesoriów, w które możesz zainwestować, aby uczynić swoje zimowe bieganie znacznie przyjemniejszym. Poniżej przedstawiamy te najbardziej przydatne:

- Fitness tracker. Miło jest wiedzieć, że osiągnąłeś swój docelowy dystans na dany dzień, ale może to również pomóc w zapobieganiu kontuzjom. Tracker fitness, taki jak Garmin Vivosmart HR, może monitorować tętno i ostrzegać, jeśli tętno jest zbyt wysokie, co może być wskaźnikiem przetrenowania. Może również śledzić spalone kalorie, dystans, kroki wykonane, a nawet jakość snu.

- Aplikacja fitness i/lub dziennik. Pomogą Ci one śledzić postępy w fitnessie i niepowodzenia, dzięki czemu będziesz mógł dostosować swoją rutynę w razie potrzeby.

Solidne buty z dobrą trakcją

Buty do biegania są specjalnie zaprojektowane, aby były lekkie i wygodne. Problem w tym, że nie są one ciepłe - w rzeczywistości sprawią, że Twoje stopy będą zimne.

- Szukaj butów z grubą podeszwą, która ochroni Twoje stopy przed ostrymi przedmiotami, takimi jak odłamki szkła czy żwir. Możesz je znaleźć w sklepach sportowych lub w zwykłych sklepach, jeśli się nie spieszysz.

- Spróbuj grubszych skarpet, aby zapewnić więcej ciepła i komfortu. Możesz również nosić dwie pary skarpet, aby utrzymać stopy w cieple i zmniejszyć pęcherze.

Ciepła, wodoodporna kurtka

Jeśli masz już wygodną odzież sportową, możesz zainwestować w ciepłą, wodoodporną kurtkę jako górną warstwę, aby utrzymać rdzeń w cieple i suchości.

- Wybierając wodoodporną kurtkę, szukaj oddychającego materiału, takiego jak polar, aby nie dopuścić do nadmiernego spocenia się ciała.

- Możesz również poszukać kurtek z materiałem odblaskowym, aby zwiększyć widoczność w warunkach słabego oświetlenia.

- Dodanie kaptura do kurtki sprawi, że będzie ona skuteczniej utrzymywać ciepło głowy i chronić Cię przed deszczem i śniegiem.

Warstwa oddychająca i puffa

Podczas biegu będziesz produkować pot, zwłaszcza zimą, ponieważ prawdopodobnie będziesz nadmiernie ubrany. Szukaj lekkiej, oddychającej warstwy, która może wchłonąć pot, nie sprawiając, że poczujesz się zbyt gorąco.

- Puffa może być świetnym dodatkiem do twojej warstwy. Wybierz kolor, który łączy się z kurtką, aby nie wyróżniać się zbytnio podczas biegu.

- Jeśli chcesz uniknąć konieczności noszenia dodatkowej warstwy, wybierz oddychającą kurtkę sportową, która zapewni Ci ciepło i suchość.

- Jeśli chcesz mieć dodatkową warstwę ciepła, ale nie chcesz jej nosić, gdy nie jest potrzebna, zawsze możesz ją zwinąć i włożyć do kieszeni.

A beanie to keep your head warm

Twoja głowa to najważniejszy obszar do utrzymania ciepła. Jest to również obszar, który może się pocić i być niewygodny.

- Czapka utrzyma głowę w cieple, nie sprawiając, że poczujesz się zbyt gorąco. Możesz również wybrać czapkę, która ma dołączone toque lub nauszniki.

- Jeśli nie lubisz nosić czapki, możesz wypróbować opaskę na głowę, aby utrzymać ciepło uszu.

- Możesz też wybrać czapkę, która nie zakrywa uszu. - Jeśli martwisz się, że czapka spadnie, możesz ją zawiązać pod brodą.

Ubierając się na zimowe bieganie, musisz wziąć pod uwagę swój typ ciała i typ biegacza. Biegacze dzielą się na różne typy w zależności od budowy ciała, np. są wysocy lub niscy, ciężcy lub szczupli. W zależności od Twojego typu, być może będziesz musiał ubierać się inaczej na zimowe biegi. Jeśli poświęcisz czas na zaplanowanie swojej garderoby na zimną pogodę, możesz pozostać aktywny i sprawny przez cały rok. Nie ma znaczenia, czy jest lato czy zima, zawsze będziesz mieć odpowiednie ubrania do ćwiczeń. Poza tym biegacze nie tylko utrzymują formę, ale także przyczyniają się do rozwoju swojej społeczności, oddając się jej poprzez zostanie wolontariuszem. Wyjdźmy na zewnątrz, pozostańmy aktywni i stańmy się lepsi!