Porady jak się ubrać na zimowe bieganie - kto i jak biega w śnieguHart psychiczny i fizyczny to dwie najważniejsze cechy, które powinien posiadać każdy biegacz. Pasja do biegania jest oczywista, ale nie każdy może założyć sprzęt podczas mroźnej pogody i pójść pobiegać. Przygotowanie ciała fizycznie i psychicznie do zimy jest kluczem do pozostania aktywnym podczas chłodniejszych miesięcy. Wszyscy już to słyszeliśmy: Ubierz się w warstwy, czapkę, rękawiczki itp. Ale co dokładnie powinieneś mieć na sobie? Jak w każdym przypadku, istnieje wiele porad na temat tego, jak ubierać się na zimę, więc poprosiliśmy kilku ekspertów, aby podzielili je na 10 prostych wskazówek, które pozwolą Ci się poruszać tej zimy. Od dwuwarstwowej bielizny po skarpety odprowadzające wilgoć - oto ich najlepsze wskazówki...

Warstwowość jest kluczem

Zimowi biegacze muszą rozwinąć ostrą świadomość warunków środowiskowych wokół nich, w tym temperatury i wilgotności, a także kierunku i prędkości wiatru. Wszystkie te czynniki będą miały wpływ na to, jak Twoje ciało zareaguje na bieganie w zimnej pogodzie. Najlepszą radą jest zakładanie warstw. Noszenie odpowiedniej odzieży w odpowiedniej kolejności jest kluczem do utrzymania temperatury ciała tam, gdzie powinna być. Może to zmniejszyć ryzyko hipotermii i zapewnić Ci bezpieczne bieganie. Kolejność zakładania warstw zależy od pogody, ale w większości warunków zimowych powinieneś zacząć od warstwy podstawowej. W zależności od tego, jak bardzo jest zimno, możesz nosić pojedynczą lub podwójną warstwę odzieży bazowej.

Dodaj kolejne warstwy w miarę biegania

Powszechnie panuje błędne przekonanie, że powinieneś dodawać warstwy przed wyruszeniem na bieg, a następnie zdejmować je, gdy już się rozgrzejesz. Prawda jest zupełnie odwrotna. Gdy Twoje ciało zaczyna się pocić i ochładzać, będziesz chciał zdjąć warstwy. Pomoże to regulować temperaturę ciała i utrzyma Cię w cieple. Dobrą sztuczką jest wybranie dodatkowej warstwy, którą można łatwo zdjąć i umieścić w tylnej lub bocznej kieszeni. Ułatwi to dostęp do niej, gdy zaczniesz się rozgrzewać.

Obuwie ma największe znaczenie w zimie

Obuwie jest najważniejszym elementem, jeśli chodzi o zimowe bieganie. Kiedy temperatury zanurzają się poniżej zera, najlepszą formą ochrony stóp są buty do biegania z wodoodporną lub wodoszczelną cholewką. W zależności od marki, znajdziesz wiele różnych modeli, które zapewnią Twoim stopom ciepło. Jeśli chodzi o skarpety, będziesz chciał zdecydować się na grubszą parę, która utrzyma Twoje stopy ciepłe i suche. Istnieje wiele marek, które oferują syntetyczne lub wełniane skarpety, które utrzymają Twoje stopy w cieple podczas zimowych miesięcy. Jeśli planujesz biegać w śniegu, upewnij się, że Twoje obuwie jest przeznaczone do biegania po śniegu i lodzie. Istnieje wiele różnych typów obuwia przeznaczonych do biegania zimą. W zależności od warunków, możesz zdecydować się na wodoodporne buty lub buty do biegania o niskim profilu dla lepszej trakcji na śniegu i lodzie.

Chroń swoje uszy i twarz

Uszy i twarz to dwa najważniejsze obszary do ochrony podczas biegania zimą. Większość ciepła ciała ucieka przez czubek głowy, więc będziesz chciał nosić czapkę, która zakrywa uszy. Pomoże to utrzymać je w cieple i zmniejszy ryzyko odmrożeń. Jeśli chodzi o twarz, kiedy temperatura spada poniżej zera, warto nosić szalik lub kominiarkę, aby chronić uszy przed odmrożeniami. Pamiętaj, aby przed wyruszeniem w drogę zimą zastosować krem z filtrem przeciwsłonecznym. Pomoże to chronić Twoją skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez słońce. Istnieje również wiele balsamów i sprayów, które można stosować w celu zapewnienia dodatkowej ochrony przed żywiołami.

Nie zapominaj o swoich kończynach

To, że biegasz, nie oznacza, że możesz zapomnieć o swoich dłoniach i stopach. Kiedy temperatura spada, biegacze mogą doświadczyć zmniejszonego przepływu krwi do rąk i stóp, co może powodować drętwienie i ból. Aby temu zapobiec, będziesz chciał utrzymać ciepło swoich dłoni i stóp. Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić, w tym noszenie rękawiczek lub mitenek z grubego, ciepłego materiału i skarpet. Pamiętaj, aby chronić swoje dłonie, zwłaszcza jeśli biegasz w śniegu lub na zamarzniętej powierzchni. Wielu biegaczy zakleja kciuki taśmą lub nosi rękawiczki z wbudowanymi zakładkami, które pozwalają im w razie potrzeby uwolnić palce z uchwytu. Aby zapobiec zamarzniętym palcom u stóp, noś parę ciepłych, grubych skarpet i regularnie sprawdzaj, czy Twoje palce nie zamarzają.

Nie skąp też na stroje dla biegaczy

Kiedy kompletujesz swój zimowy ekwipunek do biegania, nie skąp na okryciach wierzchnich. Ciężkie swetry są powszechną zimową podstawą, ale powinieneś szukać lżejszego materiału, który będzie odprowadzał wilgoć od skóry. Koszulki z długim rękawem wykonane z materiału takiego jak wełna merynosów to świetna opcja. Zapewnią Ci ciepło, jednocześnie odprowadzając wilgoć z powierzchni skóry, co zapobiegnie przegrzaniu. Są one również idealne do układania na sobie. Powinieneś również zwrócić uwagę na nakrycie głowy. Zimowa czapka do biegania pomoże Ci utrzymać ciepło w chłodniejszych temperaturach.

Praktyka czyni mistrza

Bieganie zimą wymaga nieco więcej pracy przygotowawczej niż bieganie latem. Będziesz chciał się upewnić, że Twój samochód jest dobrze przygotowany do jazdy w niskich temperaturach, a Ty masz odpowiednie buty i odzież do biegania w zimnie. Najlepszym sposobem na przygotowanie się do zimowego biegania jest upewnienie się, że jesteś przygotowany. Poświęć czas na zbadanie warunków pogodowych dla Twojej okolicy, a także najlepszego obuwia i odzieży do biegania w zimnie. Gdy już wiesz, z czym masz do czynienia, będziesz mógł zaplanować trasę, odzież i obuwie, aby upewnić się, że jesteś gotowy na wszystko, co zimowa pogoda rzuca na Twoją drogę. Jeśli nadal nie jesteś przekonany, że zimowe bieganie jest dla Ciebie, rozważ to. Bieganie w zimnych miesiącach jest lepsze dla Twojego zdrowia niż siedzenie na kanapie. Pomoże Ci utrzymać formę, spalić kalorie i zapobiec chorobom. Jeśli podjąłeś decyzję, że bieganie w zimnie jest dla Ciebie, to jesteś gotowy do działania. Zastosuj się do tych wskazówek, a będziesz dobrze przygotowany do zimowego biegania! Nie ma nic lepszego niż uczucie spełnienia, które płynie z biegania w każdej pogodzie. Kto wie, może nawet będziesz cieszyć się zimą bardziej niż myślałeś, że to możliwe!